Bory Tucholskie dla każdego!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
REGIONALNY PORTAL BORÓW TUCHOLSKICH

Imieniny obchodzą: Janina, Jan, Onufry

Zapomniany szlak-linia 240

           Głównym celem zadania było podniesienie atrakcyjności turystycznej terenu działania „LGD” Bory Tucholskie i o promocja produktu turystycznego pod nazwą „Zapomniany szlak”.

Przez pierwsze dwa miesiące trwania projektu realizatorzy zajęli się przygotowaniem imprezy oraz kampanią informacyjno-promocyjną. Między innymi odbyły się zebrania komitetu organizacyjnego, uporządkowano teren, przygotowano folder informacyjny, plakaty. Ideę promowano na bliźniaczym festynie w Świekatowie.

1 sierpnia 2009r. na stacji kolejowej Pruszcz-Bagienica odbył się „Festyn Kolejarski”, który rozpoczął się mszą świętą, po której barwnym korowodem przeszliśmy na dworzec PKP. Rozpoczęliśmy koncertem orkiestry dętej z Śliwic. W trakcie festynu zorganizowanych zostało wiele konkursów zarówno sprawnościowych, spośród których można wymienić między innymi: wyścigi drezyn ręcznych, potyczki stacyjne, piłowanie podkładu kolejowego, jak również o tematyce turystycznej i regionalnej: loteria z gazetki, karaoke kolejarskie, konkurs kulinarny „Borowiacka uczta”. Członkowie Stowarzyszenia „Pasmo” przygotowali konkurs pod hasłem „Pruszcz dawniej i dziś”. Najlepszą prezentację multimedialną można było oglądać na rampie stacji. Chętni zwiedzali okolicę w sposób aktywny poprzez przejazd drezyną napędzaną siłą mięśni. Prezentowali się także twórcy ludowi i tworzący kolejarze.

     Dla zainteresowanych dodatkową atrakcją była możliwość poszerzenia wiedzy historycznej w trakcie pieszej wycieczki po stacji z przewodnikiem. Oczekiwaliśmy na osoby ubrane w mundur kolejarski. Osoby te otrzymały niespodziankę.

     Podczas festynu turyści oraz mieszkańcy mogli posmakować specjałów regionalnej kuchni, które zostały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich – „WARS WITA WAS” .    Dla najmłodszych uczestników przygotowano plac zabaw oraz liczne konkursy z nagrodami na PERONIE 9 i ¾. Zabawiał je również szczudlarz- kolejarz. Na specjalnie przygotowanej scenie swój repertuar zaprezentowały różne zespoły dziecięce i młodzieżowe.         

     W ramach promocji turystycznej regionu oraz samego festynu rozdawane były w KASIE BILETOWEJ materiały promocyjne (gazetka, foldery, pocztówki, okolicznościowe, lizaki).

     Impreza wpłynęła niewątpliwie na wzrost ruchu turystycznego. Zgromadziła wielu miłośników kolei, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Zapoznali się oni z tradycja oraz kulturą regionu poprzez prezentację dorobku lokalnych twórców, zabytkowych maszyn, przyrządów dnia codziennego oraz z dziedzictwem kulinarnym. Na festyn przybyło ponad 500 osób z powiatu tucholskiego, łącznie z mieszkańcami wsi i około 400 turystów. Znacznie wzrosła aktywność lokalnej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem sfery społecznej, kulturalnej i sportowej.


Dodane przez: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne BURCHAT
2009-10-05
Komentarze
Komentarze to miejsce, gdzie mogą Państwo wymieniać się opiniami i prowadzić dyskusję na temat poruszony w wiadomości. LGD „Bory Tucholskie” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii wyrażanych w komentarzach.

Dodaj komentarz

2010-03-17 22:39:44
Nick: Jerzy
IP: 153.19.*.*
Fajna impreza!
2009-10-10 12:09:20
Nick: świekatowianka
IP: 79.186.*.*
Impreza bardzo udana i watra kontynuacji, brawo.
Europejski Fundusz Społeczny: CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
All Rights Reserved. Modified by lacki2000.