Lokalna Grupa Działania "Bory Tucholskie" w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) od 2009 do 2015 r. gotowała w "borowiackiej grapie" (czyli wielkim garnku) wspólny posiłek dla mieszkańców i turystów. Oczywiście nie samodzielnie, składników dostarczyli przedsiębiorcy, rolnicy, organizacje pozarządowe, parafie i samorządy. Dzięki prawie 9 mln zł z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i projektom realizowanym w ramach LSR "Borowiacka grapa" wiele się na naszym terenie działo: zagospodarowano jeziora, wyremontowano domy kultury i świetlice wiejskie, powstały nowe place zabaw, siłownie plenerowe, swoją ofertę rozszerzyły wioski tematyczne, odbyło się wiele oryginalnych imprez kulturalnych... Nie da się natomiast zmierzyć rzeczy najcenniejszej: integracji i zaangażowania mieszkańców.
Posiłek w grapie już przygotowany, ale może warto by trochę go doprawić, a i dekel by się przydał, żeby nie uciekł wspaniały aromat i potrawa się nie wygotowała. Jak ma wyglądać ten "dekel", wielu z Państwa już doskonale wie, bo razem przygotowywaliśmy Strategię Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2023 "DEKEL DO BOROWIACKIEJ GRAPY".
Partnerstwo "Bory Tucholskie" zaprasza więc do wspólnej realizacji założeń przyjętych w Strategii.
Obszar objęty niniejszą Lokalną Strategia Rozwoju obejmuje obszar sześciu gmin z powiatu tucholskiego, zajmujących obszar 1075 km2 i zamieszkałych przez 48 283 osoby. Na terenie Partnerstwa znajduje się tylko jedno miasto Tuchola, liczba 13 949 mieszkańców.
Niniejsza Strategia Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność jest strategią wielofunduszową, finansowaną w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020. Jak wynika z charakteru obszaru, operacje w ramach powyższych funduszy będą mogły być realizowane na całym obszarze objętym Strategią. Wyjątkiem będą operacje dotyczące rewitalizacji (Przedsięwzięcie "Feste odnówka"), które ze względu na zapisy RPO WK-P nie mogą być realizowane w miastach.
Cały tekst Strategii znajdą Państwo tutaj.
Partnerstwo „Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie” realizuje projekt pn. „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i animacji” w okresie od 01 stycznia 2016r. do 31 marca 2019r.
Celem projektu jest: sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja planu komunikacji.
Zadanie nr 1 „Koszty bieżące” związane są z zapewnieniem funkcjonowania biura LGD, zarządzaniem wdrażania LSR i obejmuje wydatki związane m.in. z personelem, szkoleniami pracowników i członków Rady, procesem oceny i wyboru wniosków, utrzymaniem biura LGD itp.
Zadanie nr 2 „Animacja” związane jest z działaniami aktywizującymi mającymi na celu przygotowanie uczestników projektu, tj. potencjalnych beneficjentów do aplikowania o wsparcie finansowe na wdrażanie operacji służących wdrażaniu LSR. Planowane działania obejmują m.in. udzielenie informacji, doradztwo, wyjazdy studyjne, mobilne punkty informacyjne, wydarzenia dla mieszkańców obszaru LGD, w tym dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, propagowanie strategii i funduszy europejskich oraz wspieranie potencjalnych beneficjentów w celu przygotowania wniosków o przyznanie wsparcia oraz wniosków o płatność.
Dofinansowanie projektu z UE: 973 482,32 zł
Wartość całkowita projektu: 1 024 718,24 zł
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.