Bory Tucholskie dla każdego!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
REGIONALNY PORTAL BORÓW TUCHOLSKICH

Imieniny obchodzą: Janina, Jan, Onufry

1 mld euro trafi na wieś na nowe miejsca pracy.

   W tym roku pierwsze osoby będą mogły założyć mikrofirmy na wsi za pieniądze z UE. W przypadku stworzenia pięciu lub więcej miejsc pracy będzie można otrzymać bezzwrotną pomoc w wysokości nawet 300 tys. zł.

   Co ważne będzie ją można uzyskać na założenie niemal każdego biznesu, a nie tylko związanego z działalnością rolną. Pomoc nie będzie też adresowana wyłącznie do osób ubezpieczonych w rolniczym systemie ubezpieczeń. Ma to być zachętą do zakładania na terenach wiejskich nowych firm.

   Jak ustaliła Gazeta Prawna, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kończy już prace nad projektem rozporządzenia "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Zgodnie z nim pomoc ze środków UE będzie przyznawana osobie fizycznej, prawnej i spółce prawa handlowego nieposiadającej osobowości prawnej oraz wspólnikom spółki cywilnej.

   To świetna propozycja, na którą polska wieś czekała od dawna. Nie ogranicza pomocy wyłącznie do rolników ubezpieczonych w KRUS, ale będzie zachęcać wszystkie aktywne osoby do tworzenia nowych miejsc pracy na wsi - mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Podkreśla, że w krajach UE mikroprzedsiębiorstwa radzą sobie bardzo dobrze. Tłumaczy, że na przykład producenci winogron sprzedają jako produkty lokalne wytworzone przez siebie wina. Tego w Polsce nie ma i musimy to szybko nadrobić – wskazuje Władysław Serafin.

   Pieniądze na tworzenie nowych miejsc pracy zostały zarezerwowane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Na ten cel przewidziano 1,023 mld zł euro. Według Dariusza Wojtasika, prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ma obsługiwać przyznawanie pomocy, do tej pory nie było jeszcze w Polsce programu mającego tak szeroko wspierać rozwój gospodarczy na polskiej wsi. Pomoc ta jest ściśle powiązana z tworzeniem nowych miejsc pracy, o które jest na wsi znacznie trudniej niż w miastach – podkreśla Dariusz Wojtasik.

   Skala pomocy ma zależeć od liczby stworzonych miejsc pracy. Wnioskodawca otrzyma 100 tys. zł, jeśli tzw. ekonomiczny plan operacji przewiduje utworzenie jednego lub dwóch miejsc pracy. Na 200 tys. zł będzie mogła liczyć osoba, jeśli stworzy trzy, cztery etaty. O 300 tys. będzie się można ubiegać, jeśli w nowej firmie znajdzie zatrudnienie pięć lub więcej osób. Przy czym poziom pomocy wynosi maksymalnie 50 proc.

   Zgodnie z unijnymi zasadami taka pomoc powinna być przyznana firmom zatrudniającym do 10 osób – wskazuje prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Autor: Bożena Wiktorowska, Gazeta Prawna.
Więcej: Gazeta Prawna 10.06.2008 (112) – str.13.

   O postępach we wdrażaniu działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" będziemy starali się Państwa informować na bieżąco. Przypomnijmy, iż już trwa nabór w działaniu "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" skierowanym do rolników. Więcej na temat działania
tutaj.

   Zespół LGD.
Dodane przez:
2008-06-10
Komentarze
Komentarze to miejsce, gdzie mogą Państwo wymieniać się opiniami i prowadzić dyskusję na temat poruszony w wiadomości. LGD „Bory Tucholskie” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii wyrażanych w komentarzach.

Dodaj komentarz

Europejski Fundusz Społeczny: CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
All Rights Reserved. Modified by lacki2000.