Bory Tucholskie dla każdego!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
REGIONALNY PORTAL BORÓW TUCHOLSKICH

Imieniny obchodzą: Grażyna, Zbigniew, Teodor

Wizyta studyjna na Wybrzeżu

   W dniu 28 marca 2008 r. przedstawiciele LGD "Bory Tucholskie" odwiedzili "Partnerstwo Dorzecza Słupi".
   Pierwszym punktem wyjazdu studyjnego była wizyta w Urzędzie Miejskim w Bytowie, gdzie Prezes Partnerstwa Lilianna Grosz oraz Zastępca Burmistrza Bytowa przedstawili efekty realizacji Programu LEADER na terenie Gminy. Jednym z ważniejszych planów inwestycyjnych jest tu realizacja, wykonanej za pieniądze Partnerstwa, koncepcji utworzenia repliki średnowiecznego grodu bytowskiego. Po podpisaniu Porozumienia o współpracy uczestnicy wyjazdu "ruszyli w teren".

   Pierwszą miejscowością, którą odwiedzono było Unichowo. Niewielka wieś licząca około 300 mieszkańców. Dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców, już kilka lat temu udało się ze środków Pomorskiego Programu Odnowy Wsi zrealizować duży projekt inwestycyjny. W jego ramach zagospodarowano 2-hektarową działkę pozyskaną z Agencji Nieruchomości Rolnych. Działkę ogrodzono, wyrównano i zagospodarowano zielenią. Na działce wykonano boisko do piłki nożnej, boisko do piłki siatkowej, mały plac zabaw, miejsce do gry w koszykówkę, bieżnię i mini amfiteatr. Za pozyskane środki zakupiono sprzęt i usługi fachowe. Wszystkie pozostałe rzeczy, takie jak ułożenie polbruku czy wyłonanie ławek i stołów mieszkańcy robili we własnym zakresie.
   Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do Niepoględzia. Działa tu Stowarzyszenie Przyjaciół Niepoględzia i Gałęzowa SPERANDA. Kiedy pod koniec lat 90-tych władze gminy chciały zlikwidować znajdującą się w pałacu w Niepoględziu szkołę mieszkańcy zaprotestowali i przejęli sprawy we własne ręce. Najpierw przy pomocy zakonników, a następnie samodzielnie poprowadzili własna szkołę. Znalazła się w niej szkoła podstawowa i gimnazjum, a ostatnio doszło tez przedszkole. W momencie likwidacji szkoły publicznej uczyło się w niej 80 dzieci, obecnie jest ich ponad 200. Stowarzyszenie pozyskuje tez znaczne środki na działalność. Szczególnie dużym problemem była konieczność wyremontowania zniszczonej siedziby szkoły. Pozyskano środki m. in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (wymiana ogrzewania, zamontowanie pompy ciepła) i Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (remont i przebudowa poddasza i dachu). Pozyskano też szereg mniejszych dotacji, m. in. w ramach Odnowy Wsi.
   Kolejny projekt zrealizowany w ramach Odnowy Wsi uczestnicy wyjazdu zwiedzili w Klukach. Znajduje się tu skansen dokumentujący życie i budownictwo Słowińców. Pracownicy skansenu pozyskali środki na odbudowę jednej z chat z przystosowaniem jej do funkcji szkoleniowej, wyremontowano też znajdujący się na terenie skansenu budynek poszkolny na Słowińskie Centrum Edukacji Regionalnej. Parter budynku przeznaczono na pracownię garncarską i dużą salę konferencyjną, piętro budynku przystosowano do działalności turystycznej, tworząc tam pokoje do wynajęcia o wysokim standardzie. W ramach projektu na terenie przyszkolnym wykonano też piec do wypalania ceramiki.

   Nocleg dla uczestników wyjazdu przewidziano w Gościńcu u państwa Biernackich w Smołdzinie. Tam też przedstawiono prezentacje dotyczące sposobu funkcjonowania i efektów realizacji Programu LEADER w obudwu partnestwach. Prezentacje ze strony LGD przeprowadziła Pani Magdalena Kurpinowicz, za strony Partnestwa Dorzecze Słupi Pani Inga Kawałek, która jest koordynatorką projektu.
Zastępca Burmistrza Bytowa prezentuje makietę średniowiecznego Bytowa wykonaną w ramach LEADERA. Teraz czas na realizację.
Unichowo. 300 mieszkańców. W ramach Odnowy Wsi wykonano kompleks boisk, mini amfiteatr i plac zabaw.
Ilość i wartość projektów zrealizowanych przez Stowarzyszenie SPERANDA z Niepoględzia jest wprost imponująca.
Sufit nad nami SEPRANDA wykonała ze środków ze ZPORR.
Szybki obiad. Pierwsza po lewej stronie Barbara Burzyńska propagator idei Odnowy Wsi w Województwie Pomorskim.
Z Odnowy Wsi skorzystał także skansen w Klukach.
Ta słowińska chałupa odbudowana została ze środków UE. W środku powstaje małe centrum konferencyjne.
Budynek poszkolny w skonsenie przebudowano na warsztat garncarski i pokoje goscinne.
Prezentacji działalności Partnerstwa Dorzecze Słupi dokonała Pani Inga Kawałek, koordynatorka projektu w ramach LEADERa.
Dokąd jeszcze zaprowadzą nas ścieżki LEADERowskie...?
Dodane przez: Lokalna Grupa Działania "Bory Tucholskie"
2008-03-31
Komentarze
Komentarze to miejsce, gdzie mogą Państwo wymieniać się opiniami i prowadzić dyskusję na temat poruszony w wiadomości. LGD „Bory Tucholskie” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii wyrażanych w komentarzach.

Dodaj komentarz

Europejski Fundusz Społeczny: CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
All Rights Reserved. Modified by lacki2000.