1 kwietnia upłynie termin naboru wniosków do
Programu Europa dla Obywateli, poddziałanie 1.1.
Spotkania mieszkańców miast partnerskich, na projekty odbywające się pomiędzy 1 sierpnia 2008 a 30 września 2008.
Działanie koordynowane jest bezpośrednio przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Spraw Audiowizualnych i służy wspieraniu projektów pomagających nawiązać bądź rozwijać już istniejące kontakty między miastami na szczeblu lokalnym w celu rozwijania wymian i współpracy.
Spotkania obywateli realizowane w ramach poddziałania Spotkania mieszkańców miast partnerskich powinny:- wzmacniać zaangażowanie uczestników w integrację europejską,
- umacniać wzajemne zrozumienie i przyjaźń,
- stwarzać okazję do aktywnego uczestnictwa obywatelskiego na poziomie lokalnym.
Wnioskodawcą musi być miasto, w którym odbywa się spotkanie, lub stowarzyszenie/komitet ds. partnerstwa posiadający osobowość prawną i być zarejestrowanym w kraju uczestniczącym.
Maksymalna kwota dofinansowania na jeden projekt wynosi
20 000 euro.
W projektach muszą uczestniczyć partnerzy z co najmniej dwóch krajów uczestniczących w programie, przy czym co najmniej jeden z nich jest państwem członkowskim Unii Europejskiej (co najmniej 10 uczestników z zaproszonych miast w spotkaniach dwustronnych, oraz co najmniej 5 w spotkaniach wielostronnych). Spotkania powinny być realizowane w ramach już zawartych lub planowanych (oficjalnie będących na etapie przygotowań, które zakończą się w ciągu dwóch lat) umów o partnerstwie między miastami w kwalifikujących się krajach.
Projekty powinny realizować cele Programu Europa dla Obywateli:- stworzenia obywatelom możliwości współpracy i uczestnictwa w budowaniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy,
- rozwijania poczucia tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze,
- umacniania poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli,
- pogłębienia tolerancji i wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanując i promując różnorodność kulturową i językową wnoszą wkład w dialog międzykulturowy.
Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje na stronie:
http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm.