Bory Tucholskie dla każdego!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
REGIONALNY PORTAL BORÓW TUCHOLSKICH

Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

80 osób poznało uroki Tucholi i Gminy Tuchola.

   W dniach 30 sierpnia i 6 września 2008 roku Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych OSTOJA w partnerstwie z Lokalna Grupą Działania „Bory Tucholskie” zorganizowało wycieczki po Tucholi i Gminie Tuchola dla osób niepełnosprawnych.

   Pierwsza wycieczka, po Tucholi odbyła się w sobotę, 30 sierpnia. 31 osób zwiedziło m.in. nowy i stary dworzec kolejowy, odwiedziło pomniki osób pomordowanych w Rudzkim Moście przy ul. Chopina, żołnierzy Armii Czerwonej i pamiątkowy obelisk na dawnym cmentarzu ewangelickim oraz groby najsłynniejszych tucholan na cmentarzu katolickim przy ul. Świeckiej. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na plac św. Małgorzaty, gdzie poznali historię tego miejsca oraz historię kościoła p.w. Bożego Ciała. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Borów Tucholskich. Uczestnicy zwiedzili również zabytkowe centrum Tucholi oraz prywatną kolekcję starych motorów i motorowerów, po której oprowadzał sam właściciel, Pan Edwin Wytrążek. Na zakończenie przewodnik poprowadził wycieczkę śladami dawnej Tucholi, w poszukiwaniu pozostałości średniowiecznych budynków i budowli obronnych. Wycieczkę zakończył poczęstunek.

   Druga wycieczka odbyła się w dniu 6 września 2008 roku. Wzięło w niej udział 49 osób. Tym razem program wycieczki przewidywał zwiedzanie terenów wiejskich Gminy Tuchola, choć pierwszy przystanek miał miejsce jeszcze w mieście, na terenie Rudzkiego Mostu. Uczestnicy wycieczki odwiedzili tu pomnik pomordowanych w czasie II Wojny Światowej, a także pomniki zmarłych w obozach jenieckich podczas I Wojny Światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Następnie wycieczka udała się do Wymysłowa koło Tucholi, gdzie zwiedziła prywatne Muzeum Kultury Indiańskiej imienia Sat-Okha. Po muzeum oprowadzał jego właściciel Pan Jan Kłodziński, który z każdym eksponatem wiązał ciekawą historię. Korzystając z nadarzającej się okazji uczestnicy wycieczki udali się również do pobliskiego Gołąbka, gdzie akurat odbywały się targi EKO-LAS. Wszyscy byli pod wrażeniem maszyn i urządzeń, jakie do pielęgnacji lasu i gospodarki leśnej oferują polskie, ale także zagraniczne firmy. Następnym punktem przystankowym było zwiedzanie parku dendrologicznego „Nad Stążką”, gdzie obejrzeć można niespotykane w innych miejscach piękne egzemplarze drzew i krzewów. W drodze do Woziwody wycieczka odwiedziła również Małą Komorzę, gdzie „rzucono okiem” na tamtejszy dwór i pomnik św. Jana Nepomucena oraz Dąbrówkę, gdzie sprawdzono, w jakim stanie jest najstarszy w okolicy drewniany kościół. Szkoda tylko, że nie udało się wejść do środka. Wreszcie krótki odpoczynek w Woziwodzie i znowu pyszny posiłek. Kto ma siły zwiedza salę edukacyjną przy Nadleśnictwie Woziwoda, kto nie ma siły rusza na przejażdżkę melexem po okolicznych lasach. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie rezerwatu „Cisy nad Czerską Strugą”, położonego „tuż za miedzą” w Gminie Czersk. W rezerwacie jest zdecydowanie mniej cisów niż w rezerwacie w Wierzchlesie, ale w przeciwieństwie do tego ostatniego są one w stanie tu się rozmnażać. Jeszcze tylko mały skok do Czerska, gdzie zostawiamy naszego przewodnika i robimy rundkę ulicami Czerska, który w ostatnich latach bardzo wypiękniał i wreszcie powrót do domu.

   Wyżywienie uczestników podczas wycieczek zapewniały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bladowie, które przygotowały doskonałe, tradycyjne potrawy borowiackie.

   Obydwie wycieczki prowadzone były przez doświadczonego przewodnika, Pana Jana Zaranka, który okazał się również mistrzem w dziedzinie humoru i satyry.

   Wycieczki zostały zorganizowane w ramach realizacji projektu „Poznanie kultury i walorów Tucholi i Gminy Tuchola oraz okolic”. Projekt dofinansowany został przez Gminę Tuchola.

Przed pomnikiem pomordowanych w Rudzkim Moście.
Przed pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej.
W Muzeum Borów Tucholskich.
Kolekcja motorów p. Wytrążka.
Na cmentarzu jenieckim, ofiar I Wojny Światowej.
W Muzeum Kultury Indiańskiej.
Pokazy sprzętu na targach EKO-LAS.
Park dendrologiczny "Nad Stążką" - teraz już wiemy skąd jest zdjęcie za strony WWW LGD. :)
Czas na wycieczkę melexem.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników drugiej wycieczki.
Dodane przez: Lokalna Grupa Działania "Bory Tucholskie"
2008-09-10
Komentarze
Komentarze to miejsce, gdzie mogą Państwo wymieniać się opiniami i prowadzić dyskusję na temat poruszony w wiadomości. LGD „Bory Tucholskie” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii wyrażanych w komentarzach.

Dodaj komentarz

Europejski Fundusz Społeczny: CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
All Rights Reserved. Modified by lacki2000.